Interpretacja monologu kordiana na mont blanc

Pobierz

Kordian, to główny bohater dramatu Juliusza Słowackiego, o tym samym tytule.. Szczyt oznacza kulminacyjny moment dramatu i biografii Kordiana.. Dzięki temu, że jest na najwyższym szczycie Alp doświadcza zbliżenia się do Boga.. Była to ogromna przemiana mentalna.Winkelriedyzm w Kordianie - wyjaśnienie pojęcia, intepretacja.. Bohater, marzyciel i nadwrażliwy człowiek w końcu odnalazł cel życia.Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc stanowi moment kulminacyjny całego dramatu.. Monolog Kordiana na górze Mont Blanc jest kulminacją podróży.. Zestaw dwie sceny: Wielką Improwizację Konrada z III części "Dziadów" oraz Monolog Kordiana na Mont-Blanc.. Porównaj postawy bohaterów, poglądy na metody walki o niepodległość.. W wywodzie Kordiana zwątpienie splata się z entuzjazmem, rozpacz z nadzieją.Kordian to przede wszystkim bohater romantyczny - w trakcie swojego monologu na górze Mont Blanc prezentuje swoje myśli, wyciąga wnioski ze wszystkiego, co do tej pory przeżył i przechodzi wewnętrzną przemianę.. Rozpoczyna się analizą uczuć i emocji stojącego na szczycie bohatera.. Równocześnie jest to punkt kulminacyjny dramatu Słowackiego oraz przełomowy moment dla jego bohatera.Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc jest jedną z najznakomitszych i najpopularniejszych scen w polskiej literaturze.. Słowacki był krytyczny wobec własnej twórczości i wyznawanych przez siebie poglądów.Kordian - tytułowy bohater dzieła Juliusza Słowackiego także przeżywa uniesienie - na szczycie góry Mont Blanc..

"Polska Winkelriedem narodów" wykrzyczał Kordian podczas swojego monologu na Mont Blanc.Wzniosłe idee okazują się zbyt trudne do wcielenia do w życie.

Na podstawie analizy cech ich charakterów zrekonstruuj portret W.Charakterystyka Kordiana jako bohatera romantycznego.. Kordian, tak samo jak Konrad, zmienia się w wojownika walczącego o ojczyznę.. Losy Kordiana stanowią weryfikację idei winkelriedyzmu.. Ten młody chłopiec, pełen ideałów nagle odkrywa inną stronę świata niż tą, którą dostrzegał dotychczas.Porównanie Wielkiej Improwizacji Konrada z monologiem Kordiana na Mont Blanc.. Dojrzewa, a jego celem staje się uratowanie Polski.. Na podstawie podanego fragmentu " Kordiana " Juliusza Słowackiego scharakteryzuj tytułową postać jako bohatera romantycznego.. Zdobycie szczytu najwyższej góry Europy, czyli masywu Mont Blanc, stanowi swoiste zwieńczenie wędrówki, jaką odbył Kordian po opuszczeniu ojczyzny.. Fragment ten określany jest Improwizacją, przypomina bowiem Wielką Improwizację znaną z III części Dziadów.. Słowami "Jam jest posąg człowieka na posągu świata.. Nawiązuje do sceny z poematu dramatycznego Byrona "Manfred", a także "Wielkiej Improwizacji" z III cz. "Dziadów" Mickiewicza.. Kordian sprzeciwia się otaczającemu światu.. Kordian traci siłę, która towarzyszyła mu na szczycie Mont Blanc oraz podczas spotkania spiskowców.. Monolog Kordiana to odpowiednik Wielkiej Improwizacji, w którym bohater odnajduje sens swojego życia..

W wywodzie Kordiana zwątpienie splata się z entuzjazmem, rozpacz z nadzieją.Dokonaj analizy i interpretacji monologu Kordiana ("Kordian" Juliusza Słowackiego).

W Kordianie ścierają się dwie koncepcje polityczne.. Widzi, że światem rządzi pieniądz, miłość prawdziwa i czysta nie istnieje, prawdy .Kordian na Mont Blanc .. ".Matura z języka polskiego będzie łatwiejsza, gdy skorzystasz z moich rad.. Bohater aspirował do przewodzenia całemu narodowi, ale został pokonany przez własne wątpliwości.. Monolog Kordiana nie przypadkiem zostaje wygłoszony na najwyższym alpejskim szczycie - Mont Blanc.. Nie następuje to jednak od razu.. Niebo.. Nie następuje to jednak od razu.. Poszukuje celu swojego istnienia, podróżując po Europie.. Stoi dumny, mając pod nogami i nad głową niebo.Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc-interpretacja szczegolowa zadanie dodane 30 marca 2012 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa] wypracowanie-jezyk-polskiAkt II symbolizuje wędrówkę przez życie, której zwieńczeniem jest niebo i ponowne odrodzenie, czyli scena na Mont Blanc.. Słowacki podejmuje polemikę z mesjanistyczną wizją Polski i narodu polskiego Mickiewicza.. pod stopami niebo i nad głową.. Zamknięty jestem w kulę kryształową;Samotny, odczuwający kosmiczne obrazowanie świata, ma silny związek z przyrodą, Ona wpływa, że ma kontakt z absolutem.. Monolog można postrzegać również jako osobne dzieło liryczne.Akt II symbolizuje wędrówkę przez życie, której zwieńczeniem jest niebo i ponowne odrodzenie, czyli scena na Mont Blanc..

Podczas wygłaszania monologu w bohaterze dokonuje się wówczas wewnętrzna przemiana, będąca wynikiem duchowych i moralnych doświadczeń.Ostatnim punktem jego wyprawy był szczyt góry Mont-Blanc w Alpach.

Jest to miejsce symboliczne.. W akcie II (poprzednim) podróżuje on po świecie i co chwila doznaje nowych rozczarowań ze strony ludzi.. Improwizacja Kordiana to monolog kończący akt drugi utworu.. Tu szczyt.. lękam się spojrzeć w przepaść świata ciemną..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt