Znaczenie kolorów przewodów elektrycznych

Pobierz

NG - czarno-żółty - czarny z żółtym paskiem.. Podłączamy przewody instalacji elektrycznej do włącznika światłaCo oznaczają kolory przewodów elektrycznych?. W Polsce jest to norma PN-HD 308 S2:2007 i ma ona zastosowanie w przypadku nie tylko instalacji, ale również układów rozdzielczych oraz przewodów sznurowych.. Montaż oświetlenia wydaje się zadaniem stosunkowo prostym, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielną instalacje lamp w swoim domu.Na schematach opisy koloru przewodów są najczęściej brane z angielskich nazw kolorów.. Na przewodzie znajdziemy też szereg liter i cyfr.Kolory przewodów elektrycznych (a konkretnie: kolory izolacji kabli w elektryce) nie są przypadkowe.. Litery i cyfry.. Jest to przewód fazowy, który znajduje się pod napięciem.. Ma ogromne znaczenie w prawidłowym działaniu instalacji, gdyż reguluje niesymetryczne obciążenie.. R - czerwony.. Barwy te zarezerwowano dla innych typów.. Przy każdej pracy z bardzo starymi przewodami trzeba brać poprawkę na to, że kolory mogły mieć dawniej inne znacznie i zachować odpowiednią ostrożność.. Kolory izolacji oddzielnych żył w przewodach elektrycznych nie są przypadkowe i muszą odpowiadać ustalonym standardom.. Nie bez powodu kable i przewody elektryczne są umieszczane w innych osłonach, czyli izolacjach.. W instalacjach napięcia przemiennego, czyli stosowanych w naszych domach, stosowane są trzy rodzaje przewodów:zielone - podobnie jak żółty, kolor zielony w instalacjach elektrycznych nie powinien być wykorzystywany do oznaczania innych przewodów niż ochronne..

Znaczenie kolorów jest istotne także w przypadku przewodów neutralnych.

To uniwersalne oznaczenia elektryczne L N PE, które wynikają z przepisów prawnych.. Kolory przewodów fazowychZnaczenie kolorów przewodów elektrycznych Izolacja czarna lub brązowa - żyły fazowe (na schematach oznaczane L).. Każdy z nich oznacza inny rodzaj przewodu.. Mając do czynienia z kablem jedno lub wielożyłowym, osoba nie mająca styczności z elektryką, może zadać sobie pytanie, czemu kabel ma kolorowe przewody?. W budynkach z instalacją inteligentną kolorem czerwonym oznacza się czasem linie przesyłu danych.. W Unii Europejskiej nie stosuje się żadnych innych kolorów dla przewodów prądu stałego, co niweluje ryzyko problemów z ich rozróżnianiem.Znaczenie kolorów przewodów elektrycznych neutralnych.. Kolory przewodów nie są przypadkowe, bowiem zasady oznaczania są zawarte w przepisach.. Neutralny to niebieski lub niekiedy szary, a żółtozielony jest zarezerwowany dla ochronnego.Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych?. Żeby instalacja nie sprawiała problemów i nie niosła niebezieczeństwa przewód N należy podpiąć z prawej strony gniazdka.N - czarny.. Powinny być doprowadzone do zacisków z lewej strony gniazda.Kolor przewodu neutralnego (N) Bardzo istotny przewód w instalacji elektrycznej, przesyła on energię dla urządzeń jednofazowych, zasilanych napięciem fazowym..

Oznaczenia przewodów elektrycznych w instalacjach starego typu.

Przewód brązowy - podobnie jak turkusowy oznacza przewód fazowy.. V - zielony.. S - różowy.. Należy pamiętać, że są także przewody dwukolorowe i istotna jest kolejność liter, np. GN - żółto-czarny czyli żółty z czarnym paskiem lub.. Przewód brązowy lub czarny.. W instalacjach elektrycznych przewód fazowy jest połączony bezpośrednio z cewką transformatora.. Znajomość i przestrzeganie norm rządzących czymś dla laika tak mało istotnym jak kolory przewodów, może znacznie usprawnić korzystanie z instalacji i podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników instalacji elektrycznych.. Może to być przewód uziemiający (łączący główny zacisk uziemiający z uziomem) lub wyrównawczy (zapewniający wyrównanie potencjałów elektrycznych różnych części mogących znaleźć się pod napięciem).. Napięcie w obwodach powinno być teoretycznie zerowe, jednak w praktyce .Przewód neutralny N oznacza się kolorem niebieskim.. Trzeba pamiętać, że dotkniecie przewodu fazowego pod napięciem, może powodować porażenie prądem!Przewód turkusowy - takie kolory kabli elektrycznych oznaczają przeważnie przewód fazowy.. Np br- brown, wh- white, gn-green, bu-blue itp/ Zazwyczaj przewody fazowe są kolorów: brązowy, czarny szary, czerwony..

Oznaczenia kolorów przewodów elektrycznych mają na celu łatwiejsze ich rozpoznawanie.

Podlinkuj do Oznaczenia kolorów przewodów na schematach elektrycznych .• Przewód neutralny (N) To właśnie dla tego przewodu zarezerwowany jest kolor niebieski.. Może mieć ona kolor brązowy, szary albo czarny .. POMARAŃCZOWY.Kolor czerwony - oznacza dodatni przewód zasilający w obwodach niskonapięciowych.. W tym przypadku są to zazwyczaj jasne odcienie niebieskiego.. W instalacji elektrycznej powinny być również osobne przewody ochronne oznaczone literami PE , które są umieszczane w żółto-zielonej izolacji.Zdarzają się instalacje i układy sterowania gdzie przewodem czerwonym oznaczone są obwody prądu stałego 24VDC lub obwody prądu przemiennego 230VAC.. : Faza L1-żółty Faza L2-zielony Faza L3-fioletowy Przewód neutralny N- niebieski Przewód ochronny PE-żólto-zielonyCo oznaczają kolory izolacji?. Zapamiętanie tych trzech kolorów może uratować życie:Oznaczenia przewodów znajdują się na niemal wszystkich schematach instalacji elektrycznych.Każdy typ okablowania, linii oraz połączeń posiada własny symbol rysunkowy.. Przewód neutralny N oznacza się kolorem niebieskim..

Barwa izolacji zawsze dwukolorowa - żółto-zielona.Kolory przewodów naprawdę mają znaczenie.

Poniżej podpowiemy, co oznaczają najważniejsze symbole graficzne, które można spotkać w schematach instalacji elektrycznych.Oznaczenia przewodów elektrycznych - kolor brązowy, niebieski, żółto-zielony.. Elektrycy najczęściej mają do czynienia z instalacjami tego typu podczas remontów generalnych w starszych budynkach.Znaczenie kolorów przewodów elektrycznych.. W starych instalacjach elektrycznych przewód ten oznaczał fazę (przewód liniowy L) Natomiast w automatyce przewodzi prąd przemienny w obwodach sterujących;.. Z kolei przewód ochronny PE oznacza się wyłącznie kolorem żółto-zielonym.. Kabel brązowy lub czarny to przewód fazowy L; kabel niebieski to przewód neutralny N; kabel żółto-zielony - to przewód ochronny PE.Przewód fazowy, którym płynie prąd (oznaczany literą L), jest umieszczany w izolacji różnego koloru zależnie od producenta.. Producenci materiałów elektrycznych stosują unormowane, ujednolicone oznaczenia kolorystyczne oraz literowe i numeryczne.. I jakie jest znaczenie kolorów kabli elektrycznych, i tak ukrytych pod kolejną warstwą izolacji.Przewód ochronny (PE) - przewód elektryczny służący wyłącznie ochronie przed porażeniem elektrycznym.. Zobacz, co oznaczają kolory poszczególnych kabli, aby prace wykonać skutecznie i bezpiecznie.Dla przewodów fazowych niedopuszczalne są natomiast takie kolory, jak niebieski, żółty i zielony.. Z - fioletowy.. Kolor pomarańczowy - używany jest czasem, jako przewód fazowy.Kable i przewody elektryczne kolory.. W obwodach napięcie prądu wynosi 230 V, co zwiększa niebezpieczeństwo ewentualnego porażenia.Kolory przewodów elektrycznych prądu stałego Na czerwono oznacza się przewody z potencjałem dodatnim, a na czarno lub niebiesko przewody z potencjałem ujemnym.. • Przewód ochronny (PE) Oznaczony zawsze kolorem żółto-zielonym.. Przewód brązowy lub czarny jest oznaczany symbolem "L".. Jest to przewód, który chroni przed porażeniem prądem.Musisz wykonać naprawę instalacji elektrycznej w Twoim domu?. Jedną z podstawowych czynności, jaką musisz wykonać podczas prac wykończeniowych w domu lub gruntownego remontu jest instalacja złożonych przewodów elektrycznych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt