Opisz proces powstawania moczu

Pobierz

Filtracja - przesączanie: Ponieważ tętniczka doprowadzająca mocz jest większa to w nerce panuje większe ciśnienie krwi, które powoduje przesączanie się osocza krwi do torebki nefronu.. Powstaje podczas filtracji i resorpcji.. Zagęszczenie - zachodzi w pętli nefronu, wchłaniana jest woda i jony sodu, celem zagęszczenia moczu.. Kontrola Pracy Nerki Mocz powstaje w wyniku trzech procesów: - filtracji - resorpcja ( wchłanianie zwrotne ) - sekrecja ( wydzielanie ) I FILTRACJA: Zachodzi w kłębuszku nerkowym, powstaje przesącz o składzie podobnym do osocza krwi zwanym moczem.3.. Po gimnazjumPlik Opisać proces powstawania moczu kładąc nacisk na zrozumienie.doc na koncie użytkownika Fizjoterapia • folder Układ moczowo - płciowy • Data dodania: 14 mar 2009 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.. Polub to zadanie.. Polega na wstępnej filtracji krwi i "wychwytywaniu" z niej szkodliwych substancji i produktów przemiany.Przebieg powstawania moczu dzielony jest na trzy podstawowe procesy: Filtracja - powstanie moczu pierwotnego w wyniku wstępnego przefiltrowania krwi i oddzielenia od niej "odpadów" Dalsza obróbka moczu pierwotnego: Resorpcja - zwrotne wchłanianie z moczu pierwotnego wody i substancji potrzebnych .Po filtracji powstaje mocz pierwotny zawierający substancje szkodliwe, ale także potrzebne substancje , m.in. witaminy i aminokwasy..

Scharakteryzuj etapy powstawania moczu.

Dobowa ilość moczu wydalanego przez zdrowego człowieka waha się od 600 do 2500 m l. Zależy ona od wielu czynników, m.in. ilości spożytych płynów i temperatury otoczenia.Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Opisz proces powstawania moczu prosze nie kopiujcie z neta ?Mocz powstaje w nefronie podczas: filtracji, resorpcji zwrotnej i sekrecji.. Mocz pierwotny przepływa do kanalika nefronu, zbudowanego z odcinków prostych oraz pętli i oplecionego gęstą siecią naczyń krwionośnych.. Sekrecja - wydzielanie do przesączu jonów wodorowych, leków oraz barwników.Są 3 etapy :-filtracja-resorpcja-sekrecja W procesie filtracji następuje wyciskanie z krwi zbędnych produktów przemiany materii.. Odpowiedz przez Guest.. Są 3 etapy : -filtracja -resorpcja -sekrecja W procesie filtracji następuje wyciskanie z krwi zbędnych produktów przemiany materii.. W kanaliku na drodze wchłaniania zwrotnego powstaje mocz ostateczny.Mocz powstaje w wyniku trzech procesów - filtracji - resorpcji (wchłanianie wzrotne) - sekrecji (wydzielanie) FILTRACJA Zachodzi w kłębuszku nerkowym, powstaje przesacz o składzie podobnym do osocza krwi zwanym moczem pierwotnym.Mocz powstaje w nerkach, skąd jest odprowadzany moczowodami do pęcherza moczowego..

Resorpcja - to proces zwrotnego wchłaniania wody; 3.

Filtracji ulega:woda, witaminy, aminokwasy .Po filtracji powstaje mocz pierwotny zawierający substancje szkodliwe, ale także potrzebne substancje , m.in. witaminy i aminokwasy.. W procesie tym wykorzystane jest nadciśnienie hydrostatyczne , umożliwiające przepływ krwi i kłębuszków do.. poleca 85 %.. W procesie tym wykorzystane jest nadciśnienie hydrostatyczne , umożliwiające przepływ krwi i kłębuszków do nefronu.. Mocz pierwotny przepływa do kanalika nefronu, zbudowanego z odcinków prostych oraz pętli i oplecionego gęstą siecią naczyń krwionośnych.. Filtracja krwi - to proces przesączania z krwi wody i substancji drobnocząsteczkowych; 2.. Pierwszym z nich jest filtracja.. - Za powstawanie moczu odpowiedzialny jest nefron będący podstawową jednostką - Pytania i odpowiedzi - BiologiaScharakteryzuj etapy powstawania moczu.. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo.. W wyniku tego powstaje mocz ostateczny.Mocz (łac. urina) - uryna, płyn wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu, zawierający produkty przemiany materii bezużyteczne lub szkodliwe dla ustroju..

Nie przesączają się jedynie białka osocza i kom.Opisz w punktach etapy powstawania moczu.

Zakres rozszerzony.. Filtracji ulega:woda, witaminy, aminokwasy, jony sodu, potasu, wapnia, magnezu, chloru, glukoza.Mechanizm powstawania moczu polega na serii zachodzących po sobie procesów, które można podzielić na 3 główne etapy.. Ośrodek ten podlega nadrzędnym ośrodkom kory mózgowej, dlatego też oddawanie moczu jest procesem świadomym.Powstawanie Moczu.. W trakcie powstawanie moczu ostatecznego zachodzą dwa procesy: resorpcja zwrotna oraz Odpowiedź na zadanie z Biologia na czasie 2..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt