Obraz miasta w literaturze rozprawka

Pobierz

Lalka to najpopularniejsze dzieło Bolesława Prusa.. Inne piękne obrazy Warszawy pozostawił pod sobie włoski malarz działający we Włoszech oraz w Warszawie na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Bernardo Bellotto znany też jako Canaletto .Funkcjonowanie motywu miasta w kulturze europejskiej jest uwarunkowane wieloma czynnikami.. Warszawa w Lalce jest przestrzenią niezwykle zróżnicowaną - mieszkają w niej zarówno bogaci arystokraci, jak i biedota pozbawiona .Rozprawka - Motyw podróży w literaturze.. W jej krajobrazie dominują fabryki, w których dochodzi do wyzysku ludzi.Miasto w literaturze często było tłem dla ważnych wydarzeń politycznych czy miejscem, w którym rozgrywała się historia wielkich rodów.. Jak wygląda obraz Warszawy w Lalce Prusa?Read Czy w literaturze występują rożne oblicza miłości?. W tym samym utworze pojawia się obraz miasta Piotra I - Petersburga.. Miasto zbudowane na ludzkim cierpieniu, na rozlanej krwi wydaje się być pozbawione narodowego charakteru.Tematem mojej prezentacji jest obraz miasta w literaturze różnych epok.. Jeśli w książce ma być obraz miasta, to Katedra Marii Panny w Paryżu (Hugo Victor (Hugo Wiktor)) jest dokładnie tym, czego szukasz.. Jest ona zdaniem autora pasożytem żyjącym kosztem starego miasta.Szybo zmienia się otoczenie, co wynika z jego tandetności, np. tramwaje wykonane są z .Tymczasem obraz Petersburga, jaki wyłania się z powieści Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara", jest zupełnie odmienny - ponury i odstręczający..

Obraz miasta w literaturze pozytywistycznej.

Rozważania na temat samego miasta należy rozpocząć od samego określenia terminu.. (L) Bolesław Prus, Lalka Jednym z bohaterów powieści Prusa jest miasto - Warszawa.. bardzo dokładnie malowali w swych utworach obrazy miasta ukazując wszystkie przejawy jego życia nawet te zdecydowanie negatywne.. 2.Inne oblicze Wenecji: Obraz miasta w literaturze początku XX wieku Pierwsze skojarzenia, które nasuwają się wielu, gdy słyszą nazwę Wenecja, są zapewne stosunkowo schematyczne.. Stąd i motyw matki w literaturze to zwykle obraz kobiety cierpiącej.. Motyw miasta w podobny sposób wykorzystany jest przez twórców dramatów starożytnych, którzy losy miasta splatają z losami rodów panujących.Do 1884 mieszkał w Warszawie.. Ukazało się w 1890 roku.. Powołaj się na właściwie dobrane utwory (weź pod uwagę również inne motywy np. Szatana, Boga, domu, rodziny)Obrazy miasta w literaturze współczesnej 3700-KON62-AL Uczestnicy z wyprzedzeniem dostaną listę pozycji literackich, nad którymi będziemy pracować, lista będzie mogła jednak podlegać kontrolowanym zmianom, zgodnie z dynamiką grupy i zainteresowaniami uczestników.• Dwa obrazy wsi w literaturze polskiego renesansu i działach sztuki późniejszych epok.. 2,138 wizyt.. Mickiewicz pisze: "Ale kto widział Petersburg, ten powie: /Że budowały go chyba szatany"..

Motyw przyjaźni w literaturze.

W niektórych stanowiły jedynie mało istotne tło wydarzeń, w innych wywierały wpływ na losy bohaterów utworu a w jeszcze innych, stawały się samodzielnymi bohaterami mającymi bezpośredni .Miasto w utworze Prusa to miejsce kontrastów, przenikania się wartości dobrych ze złymi, a jednocześnie znieczulicy (niewielu z wrażliwością spoglądało na życie biedoty).. Szczegółowe opracowania dają narzędzia do stworzenia bogatej w treści prezentacji maturalnej ze znanymi dziełami sztuki i błyskotliwymiBruno Schulz w opowiadaniach Sklepy cynamonowe przedstawił jakby dwa obrazy miasta - świat sklepów cynamonowych pachnący aromatem dalekich krajów i rzadkich materiałów, zachwycający swym urokiem, oraz świat ulicy Krokodyli wyróżniający się spośród innych ulic miasta nowoczesnością.. Powinieneś uwzględnić literaturę różnych epok.. W szczegółowy sposób, typowy dla gatunku powieści realistycznej - narrator opisuje wygląd ulic, budynków i wnętrz oraz charakteryzuje mieszkańców.. Nie polemizujesz z tezą, bo temat Ci na to nie pozwala.. Ramowy plan wydarzeń; Motyw wieży Babel w literaturze i sztuce; Omów literacką realizację motywu wędrówki.. Pisarz opisuje w Lalce dwa miasta - Warszawę i Paryż.. Miasto, w którym toczy się akcja książki, pełni bardzo ważną funkcję, to nie zwyczajna sceneria, ale współtwórca klimatu powieści.Każda historia musi rozgrywać się w jakiejś przestrzeni..

Szerokie możliwości daje artystom opis miasta.

Cnota jako idea bardzo często staje się głównym tematem utworów - nie tylko w dobie renesansu, kiedy to odwołania do filozofii antyku były jednymi z najczęstszych w literaturze.Jest to bowiem wartość znana człowiekowi z dawien dawna i w jakiś sposób towarzysząca mu niemalże .. Realizacja, 1141 wyrazów.. • Wieś nie zawsze nadążała za postępem cywilizacyjnym.. Przedstawił on to miasto w kilku obrazach, na przykład: Powiśle, Przystań na Solcu, Święto trąbek.. Niektórzy twórcy idą o krok dalej - z miasta czynią bohatera, który - tak jak człowiek - ma swoje niepowtarzalneArchetyp miłości macierzyńskiej utrwalony w dziejach kultury kojarzy się jednakże najczęściej z cierpieniem.. Można się do tego przygotować i nauczyć na pamięć cytatów pasujących do najczęściej występujących motywów, takich jak: miłość, śmierć, wojna, rodzina, przyroda .Warszawa w Lalce.. Ta, która cierpi najbardziej, traci swe dziecko.. Mitologiczne przedstawienie miasta odwołuje się nie tylko do legend o założycielach, ale i o wielkich wojnach, jak na przykład Wojnie Trojańskiej.. Otóż jest to skupisko ludności wyróżniające się głównie zajęciami nierolniczymi.. Sam Wiktor Hugo napisał, że książka jest "malowidłem Paryża w XV wieku".Obraz miasta w różnych tekstach kultury na podstawie "Ziemi obiecanej" Reymonta POLSKI USTNY PYTANIA MATURA 2016 Zadanie 7 - Przedział godzinowy 09:00 - 12:00 Na podstawie rzeźby 'Śpiewający .Motyw ojczyzny w literaturze, Serwis z motywami literackimi stworzony został z myślą o uczniach szkół średnich, głównie maturzystach..

Motyw matki w BibliiObraz miasta w literaturze, filmie, muzyce.

Kontrargument to zanieczyszczenie i hałas, który jest codziennością w dużym mieście, lecz do tego można się przyzwyczaić.Zbigniew Herbert, Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze, Wrocław 1992.. Szczegółowe opracowania dają narzędzia do stworzenia bogatej w treści prezentacji maturalnej ze znanymi dziełami sztuki i błyskotliwymiInny obraz miasta występuje w średniowieczu, inaczej przestrzeń miejska została uchwycona w XVIII wieku na przykład na obrazach Canaletta, inaczej w późniejszej literaturze ukazane zostały rozwarstwione społecznie miasta epoki pozytywizmu, zupełnie odmienne opisane jest walczące miasto, a odmiennie metropolie przyszłości.Świat sklepów cynamonowych skazany jest na zagładę, nie ma szans w starciu z konkurencją nowoczesnej tandety.Na ulicy Krokodyli nic nie jest trwałe, we wszystkim brakuje profesjonalizmu, wszędzie czuć tymczasowość i tandetę.. Pamiętaj, że utwory nawiązują do innych tekstów w różny sposób, np.: poprzez wspólny motyw, aluzję, stylizację, cytat.. Bolesław Prus w Lalce przedstawia miasto nie tylko od tej dobrej strony (np. piękne życie .w których autorzy nawiązują do poprzednich epok.. Romantyczne obrazki, bliskie tym z katalogów biur podróży, powstają bezwiednieChodzi mi o epoki p niejsze: pozytywizm, M oda Polska, dwudziestolecie mi dzywojenne.. Miasto stanowi nie tylko tło akcji - może również charakteryzować postaci, nadawać im określony status społeczny lub być niemym świadkiem wydarzeń.. 0 głosów.. Miasta były w wielu utworach arenami, na których rozgrywała się akcja.. Przedstaw i omów funkcje motywu.. Wiem, e by y prace maturalne na takie tematy i szukam w a nie modeli do tego, np. Dokonuj c analizy fragment w "Lalki" Boles awa Prusa i "Ludzi bezdomnych" Stefana eromskiego, por wnaj dwa literackie obrazy Warszawy.Są oczywiście takie, które łatwo zapadają w pamięć i niejako wrosły w przestrzeń kulturową, ale nie zawsze będą pasować do podanego tematu rozprawki.. XIX i XX wiek, to okres ogromnych przemian na wsi.Obraz miasta w literaturze pozytywistycznej.. Dzięki temu w przyszłości dziecko ma zapewnioną dobrą przyszłość.. W konsekwencji obraz miasta wynikający z literatury, malarstwa i filmu tworzą dwa kanoniczne ujęcia: miasto przeklęte i miasto dobre.Obraz miasta..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt