Dziura ozonowa opis

Pobierz

Powodują one przesunięcie bogatego w ozon powietrza znad równika, w kierunku biegunów.. W 1996 roku badania przeprowadzone .odpowiedział (a) 14.11.2009 o 17:47.. Niestety wielu wciąż bagatelizuje ostrzeżenia ekologów i kieruje się dewizą: "jakoś to będzie".. Tworzenie się i rozpad O3 zachodzi pod wpływem światła, którego natężenie różni się dla danego obszaru w poszczególnych porach roku.Warstwa ozonowa, nazywany również ozonosfera, region górnych warstw atmosfery , od około 15 do 35 km (9 do 22 mil) nad powierzchnią Ziemi, zawierający stosunkowo wysokie stężenia cząsteczek ozonu (O 3).Około 90 procent ozonu w atmosferze występuje w stratosferze, regionie rozciągającym się od 10-18 km (6-11 mil) do około 50 km (około 30 mil) nad powierzchnią Ziemi.Po 30-latach wysiłku, NASA może w końcu powiedzieć, że działania w walce z dziurą ozonową przynoszą efekty.SUBSKRYBUJ Onet100: zasada ortograficzna nie wyjaśnia jednak pisowni wyrazu "dziura".. O problemie dziury ozonowej słyszeliśmy prawdopodobnie już w szkole i wydaje nam się, że skoro do tej pory nic się nie stało, to nic nam nie grozi.Dziura ozonowa ogarnęłaby całą planetę na wiele miesięcy.. Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca.. Atmosfera to gazowa powłoka otaczająca Ziemię, złożona w główniej części z azotu (78%), tlenu (21%) oraz 1% innych gazów (dwutlenku węgla, argonu, neonu, helu, metanu, kryptonu, wodoru, pary wodnej i areozoli).Opisy filmu Dziura ozonowa (1996) - Wideoprogram poświęcony jest jednemu z najważniejszych problemów związanych z ochroną środowiska..

Dziura ozonowa powstawanie.

dziura-ozonowa; powstawanie; .. polski wypracowanie matematyka angielski historia biologia rozprawka chemia fizyka opis oblicz.. Problem pojawił się, gdy zaczęto używać związku CCI2F2, zwanego freonem 12 oraz innych fluoropochodnych metanu i etanu do produkcji aerozoli.Dziura ozonowa to zjawisko, które polega na redukcji ilości ozonu w stratosferze (a dokładniej w ozonosferze).. A co najważniejsze, przynosi efekty.. Tworzenie się i rozpad O3 zachodzi pod wpływem światła, którego natężenie różni się dla danego obszaru w poszczególnych porach roku.Dziura ozonowa, czyli obniżenie grubości warstwy ozonu w górnej części stratosfery, występuje głównie nad Antarktydą.. Stanowi ona naturalny filtr przeciwsłoneczny, który chroni Ziemię przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym (UV).. Walka o przywrócenie odpowiedniej kondycji ozonosferze - tak ważnej dla zdrowia i życia nie tylko ludzi, ale także zwierząt i roślin - zjednoczyła ekspertów i polityków z wielu zakątków globu.. Im jest ich mniej, tym więcej promieniowania Słonecznego dostaje się do powierzchni Ziemi..

...Dziura ozonowa to nie przelewki!

Dokładnie przewidzieć się nie da, ale mieszkańcom Ziemi mogą zagrażać ogromne powodzie związane z topnieniem lodowców, koszmarne w skutkach susze, a w konsekwencji także klęska głodu.3 Powstawanie dziury ozonowej Dziura ozonowa powstaje wskutek niszczenia warstwy ozonowej przez związki chemiczne, zwane freonami.. W górnych warstwach atmosfery, na wysokości pomiędzy 15. a 50. km, naszą planetę otacza powłoka ozonu (O 3).. Występuje głównie w obszarach podbiegunowych.. Naturalna zawartość ozonu zmienia się z szerokością geograficzną, dlatego trudno jest podać .Dziura ozonowa to zjawisko zmniejszania ilości cząsteczek ozonu w stratosferze.. Promieniowanie to jest szkodliwe dla .Dziura ozonowa powstaje wskutek niszczenia warstwy ozonowej przez związki chemiczne, zwane freonami.. Chlor wchodzi w reakcję z ozonem, tworząc równie aktywny tlenek chloru (ClO) oraz zwykły tlen (O 2 ).Dziura ozonowa jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (część stratosfery o podwyższonej ilości ozonu).. Weszły one w reakcję z ozonem powodując powstanie dziury ozonowej, co (wg tej hipotezy) było jedną z przyczyn zagłady wielu gatunków.. Trzeba ją zatem zapamiętać.. Ozon jest niebieskim gazem, o większej gęstości od powietrza.Co to jest dziura ozonowa?. Dziura ozonowa występuje głównie na obszarach podbiegunowych.W jaki sposób powstaje dziura ozonowa ?.

Jest to krótki opis ważnego problemu ekologicznego, jakim jest dziura ozonowa.

Tworzenie się i rozpad O 3 zachodzi pod wpływem światła, którego natężenie różni się dla danego obszaru w poszczególnych porach roku.. Promieniowanie to jest niezbędne do wytwarzania witaminy D w naszym organizmie, ale jego .W jaki sposób powstaje dziura ozonowa ?. Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca.Jeżeli dziura ozonowa nie przestanie rosnąć, to skutki mogą być katastrofalne.. Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie .Efekt cieplarniany, smog, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, to już nasza codzienność, słyszymy o tym w telewizji, w radio, czytamy w gazetach i Internecie.. W zrozumiały sposób przedstawia uczniom źródła emisji.Dziura ozonowa- wszystko o dziurze Około 20-30km nad powierzchnią Ziemi znajduje się warstwa ozonu (O ) chroniąca organizmy przed niebezpiecznym dla życia promieniowaniem ultrafioletowym.. Chlor wchodzi w reakcję z ozonem, tworząc równie aktywny tlenek chloru oraz zwykły tlen.Dziura ozonowa powstaje wskutek niszczenia warstwy ozonowej przez związki chemiczne, zwane freonami.. zadanie dodane 12 października 2010 w Biologia przez użytkownika edyt (40) [Szkoła podstawowa] dziura-ozonowa; ..

Dziura ozonowa - zjawisko spadku stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej.

Doprowadziło to do uchwalenia Konwencji Wiedeńskiej o Ochronie Warstwy Ozonowej.. Dziura w jezdni może uszkodzić samochód, a nawet przyczynić się do wypadku.. +1 głos.. Witamy na zalicz.net!. Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca.. Występuje głównie w obszarach podbiegunowych.. Pierwszym z nich są wiatry stratosferyczne.. Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj .Dziura ozonowa od lat jest przedmiotem zmartwień naukowców na całym świecie.. Ozon-jedna z odmian alotropowych tlenu, posiadające silne własności aseptyczne i toksyczne.. [LINK] Dziura ozonowa jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (część stratosfery o podwyższonej ilości ozonu).. Zakładała ona konieczność ograniczenia produkcji freonów, halonów i tlenków azotu, bezpośrednio odpowiedzialnych za zanikanie warstwy ozonowej.Opis książki.. Promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów .Dziura ozonowa to ogromny problem - nie można jej ignorować!. Istnieje klika czynników przyczyniających się do tej sytuacji.. Chlor wchodzi w reakcję z ozonem, tworząc równie ak-tywny tlenek chloru (ClO) oraz zwykły tlen (O2).Praca ta napisana jest do celów dydaktycznych.. W zrozumiały sposób przedstawia uczniom.Dziura ozonowa to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (część stratosfery o podwyższonej ilości ozonu).. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego freony ulegają fotolizie, w wyniku czego uwalniane zostają atomy chloru.. Występuje głównie w obszarach podbiegunowych.. Witamy na zalicz.net!. Jest to zjawisko spadku stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej.. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego freony ulegają fotolizie, w wyni-ku czego uwalniane zostają atomy chloru.. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego freony ulegają fotolizie, w wyniku, czego uwalniane zostają atomy chloru.. Stosowany jest przy wyjaławianiu wody oraz pełni ważną rolę w pochłanianiu części promieniowania ultrafioletowego dochodzącego ze Słońca do Ziemi.. To spychanie .Dziura ozonowa (1996) - Wideoprogram poświęcony jest jednemu z najważniejszych problemów związanych z ochroną środowiska.. Przykłady: Dziurę w zębie wypełnia się plombą.. Jest to bardzo niebezpieczny proces, ponieważ warstwa ozonu chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym, pochłaniając znaczną część promieni, które docierają do Ziemi ze Słońca.Dziura ozonowa Historia Po raz pierwszy dziurę ozonową zaobserwowano w 1985 roku, nad Antarktydą.. Istnieje też hipoteza, według której wymieranie pod koniec Permu spowodowała emisja gazów wulkanicznych.. A przecież środowisko, które jest zanieczyszczone ma negatywny wpływ na życie wszystkich istot żywych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.Dziura ozonowa ..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt