Układ pokarmowy człowieka prezentacja

Pobierz

Układ pokarmowy to około 7-8 metrowa cewa, wysłana nabłonkiem od jamy ustnej aż do kanału odbytu.. S.J.Konturek Atlas Fizjologii człowieka Nettera.WIADOMOŚCI O CZŁOWIEKU.. Transportuje również wodę i substancje energetyczne, które wpływają na procesy życiowe.. Niestrawione, zbędne resztki pokarmowe podlegają usunięciu.. Choroby i higiena układu krwionośnego 15.. Tam są częściowo magazynowane i przekazywane dalej do krwioobiegu.. Niestrawione, zbędne resztki pokarmowe podlegają usunięciu.. Przekształca spożywany pokarm w energię i składniki odżywcze , których organizm potrzebuje do spełnienia różnych funkcji życiowych.UKŁAD POKARMOWY CZŁOWIEKA.. W uzębieniu człowieka wyróżnia się siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe.. Początek układu pokarmowego stanowi jama ustna, gdzie odbywa się .Układ pokarmowy to układ narządów służący do pobierania, trawienia i wchłaniania pokarmu oraz usuwania niestrawionych resztek.. Jego zadaniem jest trawienie pokarmów i przyswajanie składników spożywczych z pożywienia oraz wydalanie niestrawionych resztek.. Wchłanianie 4.. Dziecko o pełnym uzębieniu mlecznym ma 20 zębów: (10 w żuchwie i 10 w szczęce) - 8 siekaczy, -4 kły, -8 trzonowców.Prezentacja przedstawia układ pokarmowy począwszy od jamy gębowej po jelito grube.. Składniki pokarmowe, wchłonięte przez kosmki, żyłą wrotną trafiają do wątroby..

Układ pokarmowy człowieka obejmuje także dwa duże i.

OPRACOWAŁ: Marek KOŁODZIEJ.. Przewód pokarmowy rozpoczyna się jamą ustną, a kończy .Układ pokarmowy jest zbudowany z przewodu pokarmowego i związanych z nim gruczołów trawiennych.. Celem tej prezentacji jest pokazanie podstawowych układów tworzących złożony organizm człowieka.. Układ trawienny to przewód pokarmowy, na który składają się: jama ustna .. Przesuwanie pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego odbywa się dzięki ruchom perystaltycznym.. PRZEWÓD POKARMOWY CZŁOWIEKA SŁUŻY NIE TYLKO ODŻYWIANIU Przewód pokarmowy dorosłego człowieka, od jamy ustnej do odbytu, ma długość ok. 8-9 m; Powierzchnia jelit wynosi ok. 200 m2, czyli jest 60 razy większa od powierzchni skóry;Układ pokarmowy to jeden z najważniejszych systemów w organizmie człowieka.. W skład układu pokarmowego człowieka wchodzą: przewód pokarmowy trzy gruczoły: wątroba trzustka ślinianki.Wszechnica Żywieniowa SGGW zaprasza 21 listopada 2018 r. na prelekcję, którą wygłoszą:dr inż. Katarzyna Lachowicz i dr inż. Ewa Fürstenberg.. Dorota Marczuk-Krynicka Źródła: Fizjologia.. Trawienie pokarmu jest serią powiązanych ze sobą procesów, w których uczestniczy wiele narządów współpracujących ze soba.. Pobieranie pokarmu 2.. Defekacja - medyczne określenie usuwania kału.. Do czynności, za które odpowiada układ pokarmowy, zaliczamy: trawienie, wchłanianie i przesuwanie składników..

W.E.Ganong Fizjologia człowieka.

Całość podsumowana jest ciekawym filmikiem.. Zalicza się do niego: jamę ustną (z należącymi do niej zębami i językiem), gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, odbytnicę i kanał odbytu, a także gruczoły .Układ pokarmowy człowieka składa się z przewodu pokarmowego i jego gruczołów oraz zębów i języka.. W skład układu pokarmowego człowieka wchodzą: wątroba trzy gruczoły przewód pokarmowy trzustka śliniankiPrezentacja multimedialna układ pokarmowy.ppsx • Prezentacja zawiera materiał powtórkowy z zakresu biologii podstawowej w szkole ponadgimnazjalnej.9.. •układ chłonny gardła tworzą: - migdałek językowy- nieparzysty, leży na nasadzie języka - migdałki podniebienne- parzyste, leżą w cieśni gardzieli pomiędzy łukami podniebiennymi - migdałki trąbkowe - parzysty, leży w części losowej gardła przy ujściu gardłowym trąbki słuchowej - migdałek gardłowy-nieparzysty, leży w .przewodu pokarmowego (np. Dobroczynną - hamuje rozwój patogenów i stymuluje wiele ważnych funkcji przewodu pokarmowego (np. Lactobacillus, Bifidobacterium)Fizjologia Układu Pokarmowego prezentacja.. W skład układu pokarmowego człowieka wchodzą: wątroba trzy gruczoły przewód pokarmowy trzustka śliniankiNajważniejszym zadaniem układu pokarmowego człowieka jest pobieranie pokarmów i wody, trawienie i przyswajanie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu..

Budowa i rola układu pokarmowego 10.

Odporność nieswoista i swoista .Układ trawienny zamiennie nazywany pokarmowym odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka.. Z tego powodu układ pokarmowy narażony jest na rozwój licznych dolegliwości i schorzeń.. Trawienie mechaniczne-chemiczne 3.. Cały system jest genialnie "zaprojektowaną" konstrukcją.Układ pokarmowy człowieka - YouTube.Układ pokarmowy człowieka to zespół współdziałających ze sobą narządów, który ma za zadanie dostarczyć organizmowi składników potrzebnych do jego budowy i odnowy tkanek, a także wody i substancji energetycznych niezbędnych do utrzymania wszystkich procesów życiowych.Najważniejszym zadaniem układu pokarmowego człowieka jest pobieranie pokarmów i wody, trawienie i przyswajanie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Krwioobiegi 13.. Budowa i funkcje krwi 12.. Budowa i działanie serca 14.. UKŁAD POKARMOWY.. Jego zadaniem jest uzupełnienie składników, które są niezbędne do budowy oraz odnowy tkanek w naszym organizmie.. Higiena i choroby układu pokarmowego Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o układzie pokarmowym 11..

W programie m.in...Układ pokarmowy.

Budowa układu pokarmowego człowieka: jama ustna, gruczoły ślinowe, gardło i przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, wątroba, trzustka.Dzięki niemu otrzymuje on składniki potrzebne do budowy tkanek i napędzania wszystkich procesów życiowych.. W żołądku pokarm jest okresowo przechowywany i trawiony.Prezentacja programu PowerPoint.. SPIS TREŚCI Układ kostny Układ pokarmowy Układ oddechowy Układ mięśniowy (przód) Układ mięśniowy (tył) Układ krwionośny (serce) Układ krwionośny (ogólnie) Układ nerwowy Zakończenie UKŁAD KOSTNY .Funkcje układu pokarmowego-1.. Główną jego rolą jest trawienie i wchłanianie pokarmu.. Od prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego zależy wiele innych funkcji życiowych.. Układ pokarmowy, oprócz substancji odżywczych, dostarcza organizmowi również wodę.. Niestrawione resztki pokarmu przechodzą do następnego odcinka przewodu pokarmowego - jelita grubego.Głównym zadaniem układu pokarmowego jest przetworzenie pokarmu na składniki odżywcze, które może wykorzystać organizm do celów budulcowych, energetycznych lub regulujących jego pracę.Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce): - 8 siekaczy, - 4 kły, - 8 zębów przedtrzonowych, -12 trzonowych.. Choroby układu pokarmowego są jednymi z najczęstszych dolegliwości, z którymi mamy do .Konspekt zawiera wiadomości dotyczące dolegliwości układu pokarmowego człowieka, zasad prawidłowego zywienia, uczniowie poznają wpływ alkoholu i nikotyny na układ pokarmowy, nabywają umiejętść ulozenia sobie jadłospisu ze względu na wiek,płeć, kulturę i rodzaj wykonywanej pracy.Układ pokarmowy człowieka prezentacja Budowa, funkcje, fizjologia układu pokarmowego.. Niestrawione, zbędne resztki pokarmowe podlegają usunięciu.. Układ pokarmowy spełnia bardzo ważne zadanie, tj. przekształca pokarm spożywany przez człowieka, dostarczając organizmowi energii i składników odżywczych, których potrzebuje on do spełnienia różnorodnych funkcji życiowych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt