Śląsk – ziemia polska czy niemiecka?

Śląsk od wielu już lat budzi kontrowersje. Już od dawna pojawiają się głosy, które deklarują chęć oderwania tego skrawka ziemi od Polski i uczynienia z niej autonomicznej republiki. Co stoi za przyczynami tego stanu rzeczy? Dlaczego mieszkańcy Polski nie czują się Polakami? Na te oraz inne pytania odpowiada fascynujący reportaż autorstwa Zbigniewa Rokity zatytułowany “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku. Edycja śląska”.

Nieznana przeszłość autora

Autor wypierał swoje śląskie pochodzenie. Gdy w trakcie lekcji muzyki w szkole podstawowej nauczycielka grała “Rotę” autor nie zdawał sobie sprawy, że straszny Niemiec jest przecież jego przodkiem. Autor reportażu nie wiedział zbyt wiele o własnych korzeniach. Nie wierzył, że na Śląsku przed wojną miała miejsce jakakolwiek historia. Dziwił się zarazem, że jego przodkowie nosili bardzo dziwne imiona jak Urban, Lisellote czy Reinhold.

W końcu coś w nim pękło. Postanowił zgłębić historię własnej rodziny, a także trudną historię Górnego Śląska. Odkrył, że historia tego regionu jest jakby alternatywna. Znaleźć można tu blisko milion ludzi, którzy deklarują narodowość nie polską, lecz śląską. Autor wydobył na światło dzienne także katastrofę ekologiczną na wielką skalę, znalazł opowieści o polskiej kolonii i o kibicach, którzy kibicują niewłaściwej drużynie.

Trudne dzieje Górnego Śląska

Dzieje Górnego Śląska nie są łatwe, podobnie jak reportaż Zbigniewa Rokity, W książce znajdziemy trudne fakty z dziejów tego regionu, a także ewolucję języka jego mieszkańców. Odnajdziemy wpływy jakie wywarła na tym terenie kultura niemiecka. W końcu, postaramy się znaleźć odpowiedź na tożsamość mieszkańców Górnego Śląska. Narracja jest tłem, które służy opowiedzeniu biografii autora reportażu. Autor szuka bowiem odpowiedzi na pytanie kim właściwie jest i co to właściwie oznacza w dzisiejszych czasach być Ślązakiem. 

Warto nadmienić, że reportaż autora został Uhonorowany Nagrodą Literacką Nike za rok 2020. To najlepsza zachęta do przeczytanie tego dzieła.

https://www.youtube.com/watch?v=ZaxjueTwqmM

Posts Tagged with…