Śląsk jakiego nie znacie

O tym, że Polska nie jest całkowicie jednolita kulturowo wiemy od dawna. 123 lata zaborów zrobiły swoje i takie rejony jak Kaszuby, czy chociażby wspomniany w tytule Śląsk, znacząco różnią się kulturowo od Małopolski czy Mazowsza. Śląsk ma jednak swój urok, który z całą pewnością warto poznać. Książka Zbigniewa Rokity zatytułowana “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku. Edycja śląska (www.taniaksiazka.pl)” Przenosi nas w niezwykłe miejsce, w którym niemieckość łączy się z polskością. 

Przeszłość autora 

Autor niniejszego reportażu sam wspomina, że odkrywanie swojej przeszłości było dla niego niezwykle trudne. Już w szkole, gdy nauczycielka na lekcji muzyki grała na akordeonie “Rotę”, autor nie miał pojęcia, że ten straszny Niemiec, był jego przodkiem. Autor nie wiedział zbyt wiele o swoich korzeniach, nie był świadomy, że przed wojną istniała tam jakakolwiek historia. Jego przodkowie nosili dziwne imiona, jak Urban, Lisellote czy chociażby Reinhold.  Autor wypierał swoją śląskość do momentu aż coś w nim pękło. Zrozumiał on, że na Śląsku wydarzyła się jakby alternatywna historia, Autor poznaje Śląsk od środka, okazuje się, że niemalże milion ludzi deklaruje “nieistniejącą narodowość. Znalazł też ogromną katastrofę ekologiczną i teorię o polskiej kolonii, separatyzmie oraz kibiciach, którzy nie kibicują właściwej reprezentacji.

Książka jakże osobista

Autor tego reportażu z iście dziennikarskim zacięciem szuka odpowiedzi na pytanie kim właściwie jest i co to znaczy być Ślązakiem. Zbigniew Rokita bata nieodkryte ślady, fascynującą historię własnych przodków oraz swoje niemieckie korzenie. To książka niełatwa, wręcz trudna. Pasja z jaką autor przedstawia nam swoje własne dzieje, a zarazem dzieje Górnego Śląska udziela się nam i nie pozwala oderwać się od tego niezwykłego reportażu. 

O walorach pracy pana Zbigniewa Rokity może świadczyć dobitnie fakt, że jego książka zdobyła Nagrodę Literacką Nike za rok 2020. Jeżeli chcesz poznać mało znaną historię Górnego Śląska sięgnij po ten reportaż.

Posts Tagged with…